Tlakové hrnce

5 položek celkem
KOLIMAX BIOMAX těsnící guma na tlakový hrnec
214,05 Kč bez DPH
259 Kč
Kód: 117229
KOLIMAX BIOMAX tlakový hrnec 22cm 4,0l
ČESKÝ VÝROBEK
2 140,50 Kč bez DPH
2 590 Kč

průměr 22 cm, objem 4 l tělo nádoby nerez 18/10 - sendvičové dno povrch nádoby nerez Indukce ANO  

Kód: 117007
softlakové hrnce 6x
Novinka ČESKÝ VÝROBEK
3 499 Kč –26 %
2 147,93 Kč bez DPH
2 599 Kč

Soft-tlakový hrnec o objemu 4,5 litru pro vaření pod mírným tlakem. Hrnec je vhodný na všechny typy sporáků včetně indukce Indukce: Ano Využitelný objem: 4,5 litru...

Kód: H2813ST/42CI
KOLIMAX BIOMAX tlakový hrnec 22cm 5,5l
ČESKÝ VÝROBEK
ZdarmaZdarma
2 223,14 Kč bez DPH
2 690 Kč

průměr 22 cm, objem 5,5 l tělo nádoby nerez 18/10 - sendvičové dno povrch nádoby nerez Indukce ANO  

Kód: 117106
KOLIMAX BIOMAX sada tlakových hrnců 22cm 5,5l+4,0l
ČESKÝ VÝROBEK
ZdarmaZdarma
3 214,88 Kč bez DPH
3 890 Kč

průměr 22 cm, objem 4 a 5,5 l tělo nádoby nerez 18/10 - sendvičové dno povrch nádoby nerez Indukce ANO  

Kód: 117151

Hrnce určené pro vaření s přetlakem páry.

tlakový hrnec

Autorské právo: baloon111 / 123RF Reklamní fotografie

Levně, rychle, chutně a zdravě. Tak by se také dalo popsat vaření v moderním tlakovém hrnci – papiňáku. Přesto se v mnoha domácnostech Papinovu hrnci a vařením v něm vyhýbají. Tlakový hrnec má totiž stále špatnou pověst. Nezaslouženě, musíme hned dodat. Zatímco účty za energií většinou rostou, ceny kvalitních tlakových hrnců klesají. A právě účty za plyn nebo elektřinu umějí tlakové hrnce rapidně snížit.

Tlakové hrnce a historie. A trocha fyziky…

Jak funguje tlakový hrnec? Určitě si z fyziky pamatujete, že vyšším tlakem dosáhnete při vaření teploty vyšší až o 20 až 30 °C. Tento objev nedal spát francouzskému fyzikovi Denisu Papinovi, který na tomto principu roku 1679 sestrojil první tlakový hrnec. Trvalo však dalších 300 let, než se z papiňáku stalo spolehlivé nádobí, jak je známe dnes.

 

Definice tlakového hrnce podle Wikipedie

„Tlustostěnná nádoba, ve které se vaří při vyšším tlaku, než je běžný atmosférický.“

 

Tlakový hrnec je tedy uzavřená nádoba, kde díky vysokému tlaku dosahujeme vyšších teplot. Díky tomu dokážeme dobu přípravy jídla zkrátit i na zlomek času vaření v obyčejném hrnci pod pokličkou. Pojďme se podívat na nějaké konkrétní časy:

  • mrkev 6 – 8 minut,
  • brambory ve slupce 10 – 15 minut,
  • hovězí guláš 20 minut,
  • dušené hovězí 30 – 40 minut.

 

Už se vám sbíhají sliny? A rychlost není vše.

Jaké mají tlakové hrnce další výhody?

Rychlost znamená samozřejmě úsporu energie. Je totiž rozdíl, zda maso musíte pomalu dusit několik hodin, než změkne proti rychlé úpravě v tlakovém hrnci. Všechny chutě a vůně vám v uzavřeném hrnci zůstanou uvnitř.

Video: jak pracuje tlakový hrnec?

Tlakový hrnec navíc umožňuje i rychlé vaření v páře. To je nejen zdravější (třeba ze zeleniny nevyvaříte všechny vitamíny), ale i chutnější. Určitě víte, jak je i taková obyčejná brambora vařená v páře a ve slupce lahůdka. A v papiňáku to bude hned. Navíc se vám v hrnci naplněném horkou párou nic nepřipaluje. Usnadníte si tedy i umytí špinavého nádobí. Zatím to tedy pro tlakový hrnec vypadá na samá plus. Ale…

Tlak stoupá, stoupá, ale nevybouchne to?

Historky o bouchnutí tlakového hrnce má k disposici každý, kdo se vaření v „tlakáči“ stále obává. A opravdu, oněch zmíněných 300 let vývoje bylo naplněné snahou vymyslet pojistku. Protože pára dokáže vyvinout tlak skutečně enormní a vy ji potřebujete bezpečně zkrotit.

Tlakovému hrnci v tom pomůže moderní nerez ocel, která vykazuje pevnost mnohonásobně větší než tlak, který v hrnci vznikne. Přetlakování hrnce brání i systém několika na sobě nezávislých pojistek. Regulační pracovní ventil udržuje v hrnci konstantní tlak vhodný k vaření. Pokud se ventil zanese, přetlakování hrnce brání i bezpečnostní ventil a nakonec tavná pojistka – ta se při enormní vzrůstu teploty (při selhání obou ventilů) roztaví a umožní přebytečný tlak „upustit“.

Tlakové hrnce jsou bezpečné. I tak se vyplatí:

  • plňte nádobu jen na doporučený obsah – nezanesete tak ventily,
  • tlakový hrnec nejdřív zahřejte na maximum s otevřeným pracovním ventilem – vyzkoušíte tak jeho funkčnost, pak plamen ztlumte,
  • hrnec neotvírejte, dokud v něm tlak neklesne.