Litinové pánve

Litinová pánev grilovací Staub obr.

Litinová pánev je ideální na pomalé vaření

Litinové pánve a hrnce patří k nádobí, které po staleté patří k těm nejpoužívanějším. A dědí se doslova z generace na generaci. A není divu! Litina je materiál, který ocení zejména kuchaři a kuchařky, kteří milují pomalé vaření. Litina je totiž na pomalou přípravu jídla jako stvořená.

Co to ale litina vlastně je?

Na rozdíl od titanového, keramického, teflonového nádobí apod., které mají poněkud zavádějící název, s litinovým nádobím dostanete skutečně litinu. Litina je slitina se základem železa a uhlíku. Pokud je uhlíku méně než 2,14 %, jedná se už o ocel.

Máme tedy litinu. A jak z ní vznikne litinové nádobí? Nádobí se vyrábí odléváním do pískových forem. Formy se po odlití zničí, takže u litinové pánve máte jistotu, že každá bude 100% originál. Má to i své nevýhody. Výroba je nákladnější a odrazí se v poněkud vyšší ceně. Litinová pánev za ni ale stojí. A investice se rychle vrátí.

Litinové pánve vydrží desítky let

Pokud jste našli po prarodičích na chalupě staré nádobí, jen tak je nevyhazujte. Stará ocelová pánev po vyčištění vás překvapí svými výkony. A podobné je to u nádobí z litiny: litinová pánev ani hrnce se nevyhazují. Podobně jako u ocelových pánví platí, že čím je litinové nádobí starší, tím je také lepší.

Litinová pánev skvěle drží teplo

Litina patří k materiálům, které úžasně vedou teplo. Litinová pánev se sice pomaleji zahřívá, ale zahřívá se rovnoměrně a po celém objemu. Litina také teplo výborně akumuluje a rovnoměrně sálá. Takže se vám nestane, že byste měli kus zdánlivě a na pohled hotového jídla ještě syrový.

Video: grilovací litinová pánev Staub v akci

 

Díky tomu, že litina teplo akumuluje, můžete z pánve v klidu servírovat – jídlo nebude rychle studené. Na první pohled je litina masivní. Litinová pánev je proto jednak nezničitelná a nezkroutí se vám ani pod opravdu velkým žárem.

Jak pečovat o litinové pánve

Litina je tmavý a na pohled vcelku nudný kov. Pokud jste ale viděli barvené litinové hrnce, neciťte se podvedeni. Barevný je smalt – křemičitá tavenina, která vytvoří na povrchu hrnce známý vzhled. Proto smaltované nádobí můžete umývat saponátem. To ale nemůžeme doporučit u čisté litiny: pamatujte si, že litinové pánve nepatří do myčky. Často je stačí jen opláchnout pod tekoucí vodou a zbytky jídla odstranit škrabkou, kartáčkem, popř. drátěnkou nebo jen ubrouskem.

Každopádně litinové pánvi bude svědčit, když ji po umytí usušíte, promastíte a hlavně: budete pánev často používat.