Litinové hrnce

1 položek celkem
Staub Hrnec oválný s poklicí 31cm, 5,5 litru- skořicová
Akce
ZdarmaZdarma 8 799 Kč –2 %
7 103,31 Kč bez DPH
8 595 Kč

Rozměr 310 mm oválný, 5,7 l Tělo nádoby z litiny Povrch smalt, skořicová barva Vhodný na indukci - ANO  

Kód: 11031806

Litinové hrnce Staub obr.

Litinové hrnce – čím starší, tím lepší

Litinové hrnce a litinové nádobí patří k nejžádanějším typům nádobí. Na druhou stranu je najdete v každé domácnosti. A kde je mají, tam je dědí z generace na generaci. A nikoho nenapadne se takového nádobí jen tak zbavit. Čím to je? Pojďme si nejdřív říct, co to vlastně litina je. A jak se litinové hrnce vyrábějí.

Litinový hrnec je vždy originál

Litina je vlastně slitina surového železa a uhlíku. Slitina uhlíku obsahuje více než 2,14 %. Pokud je uhlíku méně, vzniká jiná slitina – ocel, co se používá třeba na ocelové pánve. A jak se z litiny vyrábí nádobí? Litinové hrnce vznikají odlévání do pískových forem. Nevýhodou takové výroby je to, že z každé formy vznikne jen jeden kus. Můžeme tedy říct, že každý litinový hrnec je originál.

Jak asi tušíte, taková výroba nemůže být (a ani není) levná. Proto není trh zaplavený nekvalitním litinovým nádobím, jako se to stalo u nerezu nebo „teflonu“.  A protože je litina především železo, jsou litinové hrnce nejen skutečně těžké, ale vydrží desetiletí. Protože o litinové nádobí platí, že „čím starší, tím lepší“, už asi rozumíte, proč se nikdo starých litinových kastrolů jen tak lehce nezbavuje. Ale i litina se za ta léta dočkala inovace.

Litinový hrnec se smaltem

Litinové hrnce najdete bez povrchové úpravy i s povrchovou úpravou – známým smaltem. Smaltovaný povrch a smalt vůbec je křemičitá tavenina, která se na povrch litinového nádobí pokryje při vylití slitiny do formy. Tavenina tak tvoří hladkou a lesklou vrstvu. Smalt je velice pevný a smaltované nádobí s ním dostane tuhou a pevnou vrstvu, která litinu chrání před rezavěním – určitě znáte staré litinové vany se smaltovaným povrchem.

Smaltované nádobí je snadno omyvatelné, litina není také nechráněna proti vlivům čistících chemikálií. V neposlední řadě smalt dovolí fádní tmavou litinu zkrášlit barevným a pestrým povrchem. Tak jako tak, se smaltovaným povrchem slitina neztrácí žádné ze svých vlastností, pro které je v kuchyni tak oblíbená.

Video: litinové hrnce Staub v akci

 

Litinové hrnce skvěle drží teplo

Litina je materiál, který úžasně vede teplo. Rovnoměrně a po celém objemu hrnce a zároveň je schopná teplo akumulovat a držet. Z litinového nádobí tedy můžete servírovat. Zároveň teplo rovnoměrně sálá, takže se vám nestane, že by některá část pokrmu byla hotová a jiná ještě polosyrová. Litina vydrží i velký žár a nekroutí se za vysoké jako nekvalitní nerez.

Litinové pánve a hrnce jsou prostě nepřekonatelné při pomalém vaření a dušení. Ve svém důsledku litina také šetří energii. Vaření ve slitinovém nádobí je tedy ekologické a pro vaši peněženku úsporné. Ale i litina má své „mínusy“.

Litinový hrnec nejsou jen výhody

Jednu nevýhodu už znáte: litinové nádobí je těžké a tak trochu potvrzuje, že každodenní mnohahodinová šichta v profesionální kuchyni je spíš chlapská disciplína. Ale doma vás menší posilování s těžším nádobím nezaskočí. Jen si dejte pozor, když budete litinový hrnec s guláškem dávat na skleněnou poličku v lednici – aby tíhu vydržela.